Bir Afrikalı iPhone almak istese ne yapar?

Dünyanın en fakir ülkeleri nerede sizce? Doğru tahmin: Afrika’da. Global Finance isminde bir dergi araştırma yapmış. Bir de bakmışlar ki o da ne bütün fakir ülkeler Afrika’da. Gerçekten şaşırtıcı, ne hikmetse hepsi orada. Tabi zengin kaynaklara sahip olup da bu kadar fakir olmak Afrikalıların suçu.

Zengin kaynaklar derken gerçekten zengin. Sahra Çölü’nün altında kalan ülkelerde yılın neredeyse her günü yağışlı. Yılda üç, bilemedin dört defa aynı tarladan ürün yetiştirilen yerler var. İki yıl önce Kamerun’da kilometrelerce uzunluktaki muz, palm yağı, ananas yetiştirilen dev tarlaları kendi gözümle gördüm. Bunlar kime ait? Tabii ki Kamerunlulara değil. İngiliz, Amerika, Fransa, Çin, Almanya şirketlerine.

Konumuza dönelim. Araştırmaya göre dünyanın en fakir ülkesi Orta Afrika Cumhuriyeti. Eski bir Fransa sömürgesi. Buradaki insanların ortalama yıllık geliri sadece $639. Türk parasıyla 1.800 lira. Yani ayda 150 liraya (yazıyla yüz elli) geçinmeye çalışıyorlar.

Orta Afrika’daki bir insanın Türkiye fiyatlarında son model bir iPhone 6 alabilmesi için bir yıl hiç bir şey yemeden, harcama yapmadan çalışması gerekiyor.

Sıralamada ilk 10'a giren ülkelerin listesiyle bitirelim.

  1. Orta Afrika Cumhuriyeti: $639 (Fransa sömürgesi)
  2. Demokratik Kongo Cumhuriyeti: $753 (Belçika sömürgesi)
  3. Malavi: $819 (Birleşik Krallık sömürgesi)
  4. Liberya: $934 (Afrika’da sömürge yönetimi görmemiş tek ülke ama daha önce köleleştirilen Afrika asıllı Amerikalılar tarafından kurulmuş.)
  5. Burundi: $951 (Almanya, Belçika sömürgesi)
  6. Nijer: $1.069 (Fransa sömürgesi)
  7. Mozambik: $1.208 (Portekiz sömürgesi)
  8. Eritre: $1.210 (İtalya sömürgesi)
  9. Gine: $1.388 (Fransa sömürgesi)
  10. Madagaskar: $1.477 (Fransa sömürgesi)

Veri bilimci, editör ve içerik yazarıyım. Okumayı, dağları ve yolu seviyorum.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store