İngilizcemi geliştirmek için izlediğim YouTube kanalları

Fotoğraf: Ben Ashby

YouTube bir şeyler öğrenmek konusunda gerçek bir derya. Hele de iş İngilizce olunca. Daha önce İngilizce için takip ettiğim kanallara dair kısa bir liste hazırlamıştım ama zaman geçtikçe değişiklikler oldu. Bazı kanalları izlemeyi bırakıp bazılarına yeni başlayıp bazılarında da artık karar kıldım. Aralarında elbette kaçırdıklarım olmuştur ama aşağıda isimlerini yazdığım kanalların videolarının çoğunu izlemişimdir. İzlerken takip ettiğim özel bir yöntem yok, genelde yayınlandıkları gün izliyorum. Anlama konusunda fark edilir düzeyde bana katkısı olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim.

Her birinin ortak özelliği çok hızlı olmayan bir Amerikan aksanıyla konuşmaları -çünkü İngilizleri anlamakta gerçekten zorlanıyorum-, günlük iletişim konularına odaklanmaları ve kadın olmaları. Kadınlar daha mı iyi anlatıyor çözemedim :) Her birine ayrı ayrı teşekkür borçluyum.

İki yıl önce olduğu gibi Alisha’yı hala takip ediyorum. Biraz gramer ağırlıklı olsa da günlük kullanımlı pratik bilgilerine devam ediyor.

Christina’nın videolarının en sevdiğim yanı gömülü İngilizce alt yazısıyla yayınlanması. Bazen dinleyip bazen de alt yazıyı takip etmek faydalı olabiliyor.

Gabby’nin kanalı daha çok telaffuz ağırlıklı. En azından benim için diğerlerinden biraz daha öne çıkan özelliği o.

Vanessa’nın tarzı daha çok Christina’ya benziyor.

Rachel önceleri daha çok Alisha gibi pratik bilgiler videoları hazırlarken son zamanlarda iletişim ve konuşma pratiklerine yönelmiş durumda.

Tiffani’nin diğerlerinden bariz bir şekilde öne çıktığı konu neredeyse tamamen konuşma pratiklerine yönelmiş olması. Grameri ikinci plana atmıyor ama onlarla da bombardımana tutmuyor izleyiciyi. Ara sıra da öğrencileriyle görüşmeler yaparak onlarla konuşuyor. Tarzını seviyorum.

İngilizcemi geliştirmek için özel olarak takip ettiğim ve şimdilik kendilerinde karar kıldığım YouTube kanalları bunlar. Umarım sizler için de faydalı olur.

Veri bilimci, editör ve içerik yazarıyım. Okumayı, dağları ve yolu seviyorum.

Veri bilimci, editör ve içerik yazarıyım. Okumayı, dağları ve yolu seviyorum.