Takip edip faydasını gördüğüm iyi Reddit kanalları

Image for post
Image for post

Bilmeyenler için Reddit, oylama ve tartışma üzerine kurulu bir sosyal paylaşım platformu. Üyeler dilediği herhangi bir konuda kanallar (subreddit) açabilir veya daha önce açılmış kanallara katılarak o kanallarda bağlantı, metin, fotoğraf veya video içerikleri paylaşabilir. Dünya üzerinde en çok ziyaret edilen 17'nci web sitesi olan Reddit, tüm internet trafiğinin hiç de azımsanmayacak bir bölüme sahip. Kolay değil, sadece 2020 yılında günlük 52 milyon aktif kullanıcı, 303 milyon adet gönderi, 2 milyar yorum ve kullanılan 49 milyar artı oy inanılmaz bir hareketlilik demek.

Yani anlayacağınız içerisi tam bir derya deniz, arayıp da bulamayacağınız çok az şey olduğuna eminim. En güzeli de ilginizi çeken herhangi bir konuda uluslararası düzeyde kafa dengi birilerini bulup tartışma ortamıyla sorularınıza cevap bulmak veya takip ettiğiniz konularda kendinize bir şeyler katabilmek.

Ben aktif olarak 5 senedir kullanıyorum. Takip ettiğim kanallardan beğendiğim şeyleri kaydediyor, bazen uzun uzun tartışmaları okuyor, bazen de aradığım sorulara ilk orada cevap buluyorum. İyi kullanırsanız çok seveceğinizi, kendinizden bir şeyler bulabileceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim. Ben de bu yazıda takip edip de bana bir şeyler kattığına inandığım kanalları listelemek, her birini tavsiye etmek istedim. Kullanıyorsanız sizin tavsiye ettiğiniz kanalları da öğrenmeyi çok isterim. Aklınızda olsun Reddit’te kanallar r/ ile kullanıcılar da u/ ile isimlendirilir. Başlıyorum.

r/MapPorn

r/coolguides

r/dataisbeautiful

r/astrophotography

r/camping

r/cinematography

Görüntü yönetmenliğiyle alakalı bazen çok ilginç bilgiler çıkabiliyor. Eski filmlerden iyi örnekler bulabilmek de, teknik konularda tartışmalara katılabilmek de mümkün.

r/coffee_roasters

r/ColorizedHistory

r/ColorizedStatues

r/Damnthatsinteresting

r/DesirePath

r/Documentaries

r/EatCheapAndHealthy

r/etymology

r/etymologymaps

r/everymanshouldknow

r/GetMotivated

r/HistoryPorn

r/howto

r/IWantToLearn

r/LearnUselessTalents

r/Leathercraft

r/lego

r/MovieDetails

r/NatureIsFuckingLit

r/nextfuckinglevel

r/OldPhotosInRealLife

r/Pipes

r/PropagandaPosters

r/Sourdough

r/ThatsInsane

r/todayilearned

r/vexillology

r/whatcouldgoright

r/woodworking

Benden bu kadar. Okuduğunuz için teşekkürler.

Bonus:

Kaynak:

Veri bilimci, editör ve içerik yazarıyım. Okumayı, dağları ve yolu seviyorum.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store